EN EL
EN | EL
17 Φεβρουαρίου 2024

26η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με την ΑΕΚ να αντιμετωπίζει την Ανόρθωση στο AEK ARENA και να παίρνει την νίκη με 1-0.

Παιχνίδι κέντρου, με πολλά λάθη εκατέρωθεν και πολλές διακοπές στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου μέρους, με την ΑΕΚ σε αυτό το διάστημα να έχει τις καλύτερες τις στιγμές με τους Sol (26’) και Gyurcso (43’).

Στην επανάληψη η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά και στο 48ο λεπτό κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ, με τον Pons να τελειώνει με ιδανικό σουτ την φάση, μετά από μπαλιά του Sanchez και στρώσιμο της μπάλας από τον Gyurcso. Στην συνέχεια η ΑΕΚ απείλησε για ένα δεύτερο γκολ με Sol (53’), Gyurcso (59’), Tongya (59’, 81’), διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμα μέχρι το φινάλε και πανηγύρισε ακόμη μία σπουδαία νίκη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

AEK (Ran Ben Shimon): Piric, Diounkou, Gustavo, Tongya, Sol (75’ Santos), Milicevic, Pons, Roberge, Sanchez (75’ Tomovic), Gyurcso (68’ Faraj), Diemers (86’ Lopes).

Aνόρθωση (David Gallego): Αrboleda, Marmouk, Correia (61’ Κικο), Tejera, Μakoun, Gassama, Αντωνίου (86’ Tζούλιου), Κορρέα (74’ Ferreira), Ιωάννου (61’ Χρυσοστόμου), Perea, Chico.

Θεατές: 2859

«Είναι ένα υπέροχο συναίσθημα να έρχεσαι εδώ μετά από μια σπουδαία νίκη στη Λεμεσό. Δεν ξεκινήσαμε καλά στο πρώτο ημίχρονο, είμαι περήφανος για τους παίκτες μου γιατί το παιχνίδι θα κρινόταν στο γκολ. Μπήκαν πολύ γενναία και μόνο σεβασμό έχω για αυτούς.
Σωστά. Είναι ένας πολύ καλός προπονητής και συνήθως παίζει με τετράδα, σήμερα μας εξέπληξε και δεν είχαμε τον χρόνο να προσαρμοστούμε. Μετά το κακό δεκάλεπτο προσαρμοστήκαμε και βρήκαμε ρυθμό. Γενικά δεν μας απείλησε ιδιαίτερα εκτός από μια κεφαλιά, αν θυμάμαι καλά. Είχαμε πιο πολλές ευκαιρίες αλλά ίσως είχαμε κακές αποφάσεις. Έχω απόλυτο σεβασμό στους παίκτες μου.
Είναι 100% σωστή η τοποθέτησή του. Κάποιες ομάδες έχουν στοιχεία που υπερέχουν, όντως περιμένω ότι τα παιχνίδια θα κριθούν στις λεπτομέρειες. Δεν θυμάμαι να μπαίνουμε στα πλέι οφς και να είναι τόσο κοντά οι ομάδες. Είναι και θέμα ψυχολογίας, πλέον θα προσεγγίζουμε το κάθε παιχνίδι με τον τρόπο που πρέπει. Αυτά τα παιχνίδια από εδώ και πέρα δεν έχουν να κάνουν ούτε με λεφτά, με ρόστερ και άλλα», δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής της ΑΕΚ.