EN EL
EN | EL
05 Νοεμβρίου 2016

Ολική ανατροπή και νίκη για την ομάδα μας με 2-1 στο ντέρμπι με αντίπαλο την ΑΕΛ στο AEK ARENA. Σκόρερ οι Acoran και Tete στο τελευταίο 15λεπτο.
H ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και απείλησε για πρώτη φορά με τον Acoran (2') και στην συνέχεια με Trickovski (8') και Larena (26'). Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι χωρίς να απειλήσουν προηγουμένως, κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ με τον Dossa Junior (35') να σκοράρει με κεφαλιά μετά το φάουλ του Γεωργιάδη. O Alves έχασε την ευκαιρία για την άμεση απάντηση (37'), με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 0-1.
H oμάδα μας μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στην επανάληψη, αποφασισμένη για την ολική ανατροπή και τελικά τα κατάφερε. Αφού πήρε από την αρχή τα ηνία και έκλεισε την αντίπαλο στα καρέ της, κατάφερε πρώτα να ισοφαρίσει με καταπληκτικό μακρινό σουτ του Acoran (79') και να ανατρέψει το σκορ, με τον Tete να σκοράρει με πλασέ μέσα από την μεγάλη περιοχή (83’).

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Imanol Idiakez): Ruben, Mojsov, Larena, Acoran, Alves (84’ Catala), Trickovski, Boljevic (60’ Tete), Ortiz, Murillo (76’ Xαραλαμπίδης, Garrido, Laban.
ΑΕΛ (Πάμπος Χριστοδούλου): Romo, Junior, Σιέλης, Souza (85’ Wellighton), Arruabarrena, Νικολάου (87’ Bueno), Mesca, Airosa, Fortuna, Soares, Γεωργιάδης (68’ Savane).
Διαιτητές: Γιώργος Νικολάου (Μάριος Καλογήρου, Νίκος Εγγλέζου, Χαράλαμπος Σκαπούλλης, Ανδρέας Γεωργίου)
Κίτρινες: Murillo / Fortuna, Airosa
Κόκκινες: -
«Για μας είναι πολύ σπουδαία νίκη γιατί είναι εναντίον μιας μεγάλης ομάδας. Είναι πολύ δύσκολο να σκοράρεις κόντρα στην ΑΕΛ. Το πρώτο ημίχρονο ελέγξαμε στο παιχνίδι όμως σε μια στατική φάση βρεθήκαμε πίσω στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε καλύτερα, είχαμε ευκαιρίες και κάναμε μια σπουδαία ανατροπή. Ήταν πολύ σημαντικό πως ο κόσμος μας ώθησε όταν το σκορ ήταν 1-0. Μαζί τους πιστέψαμε στην ανατροπή και θέλουμε να αφιερώσουμε αυτή τη νίκη στον Joan Tomas», δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής μας, Imanol Idiakez.