Ο Περιηγητής σας είναι πολύ παλιός με αποτέλεσμα να μην είναι πλήρως συμβατός. Μάθετε περισσότερα.
EN EL
EN | EL
25 Ιουλίου 2019

Μεγάλη νίκη με 3-0 πήρε η ομάδα μας στο πρώτο παιχνίδι του δεύτερου προκριματικού γύρου του Europa League με αντίπαλο την PFC Levski Sofia στο AEK ARENA. O επαναληπτικός διεξάγεται την επόμενη Πέμπτη (01/08, 19:30) στο Vivacom Arena - Georgi Asparuhov Stadium.

Μοιρασμένο το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, με αρκετή νευρικότητα για τις δύο ομάδες και ελάχιστες καλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Η ομάδα μας σε αυτό το διάστημα απείλησε με Γιάννου σε δύο περιπτώσεις (40’, 42’). Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες, όταν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Milanov για τους φιλοξενούμενους.

Πολύ δυναμικό ξεκίνημα στην επανάληψη για την ομάδα μας και οι πρώτες μεγάλες φάσεις με Acoran (49’), Hevel (51’). Το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε στην συνέχεια με την ομάδα μας να πιέζει και να ψάχνει διαρκώς το γκολ, απειλώντας με Acoran (59’), και Γιάννου (66’) και τελικά στο 67ο λεπτό έφτασε στο γκολ, με τον Γιάννου να σκοράρει με προβολή μετά την μπαλιά του Cases. Λίγο αργότερα έφτασε στο 2-0 με τον Raul να σκοράρει με ωραίο συρτό σουτ, μετά τον συνδυασμό του με τον Trickovski. O Ηevel με καταπληκτικό γκολ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 75ο λεπτό. Μάλιστα στο 87ο λεπτό η ομάδα μας άγγιξε το 3-0, με διπλή ευκαιρία από Trickovski και Jean Luc.

Oι συνθέσεις των δύο ομάδων:

AEK (Ιmanol Idiakez): Tono, Truyols, Mojsov, Αcoran, Trickovski (87' Spoljaric), Hevel (76' Jean Luc), Mikel, Sastre, Raul, Cases, Γιάννου (78' Florian).

PFC Levski Sofia (Petar Kantschev Houbchev): Mijatovic, Goranov, Paulinho, Mariani, Alar (46’ Μohammed), Κάργας (46’ Yurukov), Milanov, Reis, Thiam, Rainov, Ivanov (81' Dimitrov).

Διαιτητές: Τiago Martins (POR) (Luis Campos (POR), Pedro Almeida (POR), Andre Narciso (POR).

Kίτρινες: Acoran / Κάργας, Ιvanov

Kόκκινες: Milanov (2η κίτρινη)