EN EL
EN | EL
15 Μαίου 2022

Η ΑΕΚ επικράτησε με 2-0 κόντρα στην Πάφος FC στο AEK ARENA, σε αναμέτρηση για την 9η και προτελευταία αγωνιστική της 2ης φάσης του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και αφού απείλησε για πρώτη φορά με Trickovski και Faraj στο 6', στο 14ο λεπτό κατάφερε να μπει σε θέση οδηγού στην αναμέτρηση με τον Faraj να κάνει την μπαλιά και τον Gyurcso να σκοράρει με μονοκόμματο σουτ. O Faraj... άγγιξε το δεύτερο γκολ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι στο 18' και λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 24ο λεπτό η ομάδα μας διπλασίασε τα τέρματα της μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Trickovski, μετά από υπόδειξη του VAR για χέρι του Palacios. Ο Τrickovski (33') είχε την επόμενη καλή στιγμή για την ΑΕΚ.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ και πάλι πλησίασε στο γκολ με τον Gyurcso (49’), ενώ στο 74ο λεπτό απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την αποβολή με απευθείας κόκκινη κάρτα του Semedo για δυνατό μαρκάρισμα στον Altman. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με την ΑΕΚ να διατηρεί το προβάδισμα και να επιστρέφει στις επιτυχίες.