Ο Περιηγητής σας είναι πολύ παλιός με αποτέλεσμα να μην είναι πλήρως συμβατός. Μάθετε περισσότερα.
EN EL
EN | EL
26 Ιουλίου 2022

Δεν τα κατάφερε και αποκλείστηκε η ομάδα της ΑΕΚ, καθώς ηττήθηκε με 4-3 στην άχαρη διαδικασία των πέναλτι (1-1 κανονική διάρκεια και παράταση) στον επαναληπτικό ιστορικό παιχνίδι για τον 2ο προκριματικό του Champions League με αντίπαλο την Μidtjylland στην ΑΕΚ ARENA. Αντίπαλος πλέον στο Europa League θα είναι η Partizan, με το πρώτο παιχνίδι να διεξάγεται εντός και τον επαναληπτικό εκτός έδρας.

Εκρηκτικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση για την ομάδα της ΑΕΚκαι μετά την πρώτη καλή στιγμή με τον Faraj (5'), ήρθε το γκολ στο 9ο λεπτό με κεφαλιά του Olatunji μετά την μπαλιά του Faraj. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα και στο 12ο λεπτό ισοφάρισαν σε 1-1 με κεφαλιά του Dalsgaard μετά το κόρνερ. Εναλλασσόμενη η υπεροχή μετά το 15λεπτο, με την ομάδα της ΑΕΚ να έχει τις πιο καλές της στιγμές με τους Τrickovski (21'), Gyurcso (23'), Faraj (32') και Οlatunji (45’).

Στην επανάληψη o ρυθμός της αναμέτρησης ήταν πιο αργός, ενώ σε αντίθεση με το πρώτο μέρος δεν είχαμε πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, με εξαίρεση μία φάση με τον Altman (85’), με φυσιολογικό επακόλουθο το παιχνίδι να οδηγηθεί στην ημίωρη παράταση.

Στo πρώτο ημίχρονο της παράτασης η πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ ήρθε με τον Altman (102’), ενώ στο δεύτερο ημίχρονο απείλησε με Romo (109’) και είχε την μεγάλη στιγμή με το δοκάρι του Altman (116’). Το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος και έτσι η πρόκριση κρίθηκε στην διαδικασία των πέναλτι.