Ο Περιηγητής σας είναι πολύ παλιός με αποτέλεσμα να μην είναι πλήρως συμβατός. Μάθετε περισσότερα.
EN EL
EN | EL
12 Σεπτεμβρίου 2022

3η αγωνιστική στο πρωτάθλημα, με την ΑΕΚ να υποδέχεται την Νέα Σαλαμίνα στο AEK ARENA και να πετυχαίνει την 1η της νίκη με 1-0.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΚ να επιβάλει από την αρχή τον ρυθμό της και να αναλαμβάνει πλήρως την πρωτοβουλία των κινήσεων. Μετά τις καλές στιγμές με Olatunji (6’), Milicevic (23’), Faraj (28’), στο 35ο λεπτό ήρθε το γκολ από τον Trickovski, το οποίο ωστόσο ακυρώθηκε για οφσάιντ του Olatunji. Sτο 44ο λεπτό χάθηκε ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία, με τον Μελίσσα να αποκρούει το πέναλτι του Trickovski. To πέναλτι είχε κερδίσει ο Εγγλέζου. Ωστόσο στην αμέσως επόμενη φάση (45’) η ΑΕΚ κατάφερε επιτέλους να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα και να πάρει προβάδισμα στο σκορ, με τον Oier να σκοράρει με κεφαλιά μετά το κόρνερ του Gyurcso.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της, όταν το δοκάρι να σταματά το σουτ του Faraj (58’), ενώ η επόμενη καλή φάση ήταν με Asante και Lopes σε διπλή προσπάθεια (80’), ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με την ΑΕΚ να διατηρεί το προβάδισμα και να πετυχαίνει την 1η της νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

AEK (JoseLuisOltra): Piric, Mikel, Casas, Oier (90’ Τomovic), Gustavo, Trickovski (65’ Altman), Faraj (78’ Μάμας), Milicevic, Olatunji (65’ Lopes), Εγγλέζου, Gyurcso (78’ Αsante).

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Mελισσάς, Σεργίου, Κατσικάς, Miguelito (78’ Bautheac), Mandjeck, Stallone (72’ Banza), Κουμούρης (63’ Florian), Klimovich (46’ Carlitos), Dorregaray (63’ Felipe), Ofori, Diakite.

Κόκκινες: -

«Τρεις βαθμοί, είμαι χαρούμενος. Πήραμε τρεις βαθμούς. Το πιο σημαντικό πράγμα είναι το αποτέλεσμα. Αυτό θέλαμε. Κάναμε ένα ολοκληρωμένο πρώτο ημίχρονο. Είχαμε ευκαιρίες, είχαμε χαμένο πέναλτι και ακυρωθέν γκολ. Πρέπει να σκεφτούμε πως πριν 3 μέρες παίξαμε την Stade Rennais. Σπαταλήσαμε ένταση και ενέργεια. Ο αντίπαλος είναι πολύ καλή ομάδα. Υποφέραμε στο 2ο ημίχρονο. Αμυνθήκαμε καλά. Πήραμε τρεις βαθμούς. Ευχαριστούμε τον κόσμο για την υποστήριξη. Είμαι χαρούμενος.
Ναι. Δεν θυμάμαι ευκαιρία του αντίπαλου στο 1ο ημίχρονο. Ήταν ένα άνετο ημίχρονο. Νομίζω στο 2ο ημίχρονο έπαιξε ρόλο και τα πολλά προηγούμενα παιχνίδια αλλά και αυτό της Stade Rennais. Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι. Υποφέραμε όμως στο 2ο ημίχρονο.
Αυτό είμαι κάτι που πρέπει να βελτιώσουμε. Δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει, με τη Δόξα παίξαμε καλά το ένα ημίχρονο, το ίδιο με την Ομόνοια. Με τη Stede Rennais είχαμε διάρκεια αλλά χάσαμε. Η παρουσία του κόσμου είναι σημαντική και αυξάνεται, είναι πολύ σημαντικό. Είπα στους παίχτες μου να παίξουν καλά, έπρεπε να κρατήσουμε το σκορ. Η Σαλαμίνα δεν δημιούργησε φάσεις. Είναι πολλά τα παιχνίδια, ερχόμαστε από ένα πιεστικό παιχνίδι με τη Stade Rennais, αντιλαμβάνομαι την κατάσταση αλλά υπάρχει και η κούραση», δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής της ΑΕΚ.