EN EL
EN | EL
01 Οκτωβρίου 2022

5η αγωνιστική στο πρωτάθλημα, με την ΑΕΚ να αντιμετωπίζει την Ανόρθωση στο AEK ARENA και να παίρνει την νίκη με 4-0.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και αφού στο 9’ απείλησε με το φάουλ του Gustavo να βρίσκει στο εξωτερικό μέρος του δοκαριού, στο 14ο λεπτό πήρε το προβάδισμα στο σκορ με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ του Gyurcso. Gyurcso (25’), Τrickovski (33’) είχαν τις επόμενες καλές στιγμές και στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων η ΑΕΚ έφτασε στο 2-0, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Trickovsi. Το πέναλτι κέρδισε ο Faraj μετά την ανατροπή του από τον Sabo.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ προσπάθησε να υπερασπιστεί το προβάδισμα δύο τερμάτων που απέκτησε από το πρώτο μέρος και όχι μόνο τα κατάφερε, αλλά στο 81ο λεπτό έφτασε στο 3-0, με τον Gustavo να εκτελεί το κόρνερ και την μπάλα να καταλήγει στα δίκτυα μετά από αυτογκόλ του Hambardzumyan. Μάλιστα στο 84ο λεπτό η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία και για 4ο γκολ με τον Asante. Tελικά το 4-0 ήρθε στο 93ο λεπτό και πάλι με αυτογκόλ, αυτή την φορά με τον Xριστοφή.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

AEK (JoseLuisOltra): Piric, Tomovic, Casas (46’ Xριστοφόρου), Oier, Gustavo, Trickovski, Faraj (84’ Ναούμ), Milicevic, Eγγλέζου (75’ Αngel), Gyurcso (66’ Asante), Altman (66’ Lopes).

Aνόρθωση (DarkoMilanič): Loria, Baixinho (46’ Kορρέα), Correia, Hambardzumyan, Waris (80’ Χριστοφή), Sabo (80’ Εbralidze), Ninga (60’ Radonjic), Haroyan, Puncheon, Ιωάννου (46’ Χριστοδουλόπουλος), Warda.

Κόκκινες: -

«Είμαι πολύ χαρούμενος ξέραμε πόσο σημαντική ήταν η νίκη και για τους οπαδούς μας αλλά και για την πόλη μας. Κάναμε σοβαρό παιχνίδι. Πάμε με αυτοπεποίθηση και ηρεμία στο επόμενο παιχνίδι.
Ναι, αυτό θέλουμε, να νικάμε το κάθε παιχνίδι. Έχουμε οκτώ στον Οκτώβριο, παιχνίδι με παιχνίδι, σιγά-σιγά, σήμερα ήταν πολύ σημαντικό. Νομίζω μπορούμε και στην Ευρώπη και στην Κύπρο. Στην Κύπρο δεν ήμασταν καλοί κι έπρεπε να βελτιωθούμε. Σήμερα ήταν πολύ σημαντικό, σπουδαία νίκη. Σπουδαίο το πρώτο γκολ, μετά σοβαρό παιχνίδι στην άμυνα. Ήταν πολύ σημαντικό το δεύτερο γκολ, στο λεπτό που μπήκε, πήραμε ψυχολογία. Δείξαμε χαρακτήρα στο δεύτερο ημίχρονο, ήμασταν οργανωμένοι, ψάχναμε γκολ με αντεπιθέσεις και στο τέλος με δύο στατικές φάσεις και τύχη σκοράραμε άλλα δύο γκολ. Σίγουρα είναι σημαντικό για την αυτοπεποίθησή μας και για τα επόμενα παιχνίδια. Βελτιώσαμε κάποια πράγματα, δεν δεχθήκαμε γκολ, πήγαμε καλύτερα στις στατικές φάσεις ανασταλτικά. Μπορούμε να βελτιωθούμε κι άλλο αλλά αυτό το παιχνίδι θα μας δώσει αυτοπεποίθηση.
Είμαι προπονητής που δεν θέλω να στέκουμε σε δικαιολογίες. Πρέπει να κάνουμε εξίσου δυνατά παιχνίδια και στην Κύπρο. Είναι ξεχωριστό για όλους το παιχνίδι κόντρα στη Fener. Ξεκινήσαμε σερί από τον Ιούλιο. Ήταν σημαντικό ότι είχαμε το χρόνο να ξεκουραστούμε. Θέλουμε να είμαστε ανταγωνιστικοί και με την Fener αλλά και με τον Άρη. Δεν είμαι αρκετά ικανοποιημένος από το πρώτο ημίχρονο αλλά μετά φέραμε το παιχνίδι εκεί που θέλαμε.
Από το πρώτο λεπτό είχε κλωτσιά στον αστράγαλο. Ο Εγγλέζου ήταν λόγω κούρασης. Ο Faraj ήταν αλλαγή τακτικής. Ο Pons πιστεύουμε πως θα τα καταφέρει.», δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής της ΑΕΚ.