EN EL
EN | EL
17 Οκτωβρίου 2022

7η αγωνιστική στο πρωτάθλημα, με την ΑΕΚ να υποδέχεται τον Ολυμπιακό Λευκωσίας στο AEK ARENA και να παίρνει την νίκη με 4-2.

H oμάδα μας ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση, επέβαλε τον ρυθμό της και στο 7ο λεπτό πήρε προβάδισμα στο σκορ, με τον Εγγλέζου να κάνει το παράλληλο γύρισμα και τον Kartashyan να στέλνει με αυτογκόλ την μπάλα στα δίχτυα. Οι επόμενες καλές στιγμές για την ΑΕΚ ήταν με Trickovski (11’, 38’), , Eγγλέζου (23’), Altman (32’), ενώ ενδιάμεσα είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Χριστοφόρου (13’), για να φτάσουμε στο 44ο λεπτό όταν ο Trickovski με κεφαλιά μετά από μπαλιά του Χριστοφόρου πέτυχε το 2-0.

Τα αρχικά στάδια του δευτέρου ημιχρόνου δεν ήταν καθόλου καλά για την ΑΕΚ, που πρώτα είδε τους φιλοξενούμενους να μειώνουν με τον Hendriks (50’) και να ισοφαρίζουν με τον Ψύχα (56’). H ΑΕΚ πίεσε στην συνέχεια και αφού απείλησε με Trickovski (72’, 86’), Eγγλέζου (82’), είχε δοκάρι με τον Αltman (84’) και στο 92ο λεπτό έφτασε στο γκολ, με τον Lopes να σκοράρει μετά τον συνδυασμό Romo και Τrickovski. Mάλιστα στο 94ο λεπτό η ΑΕΚ έφτασε στο 4-2 με τον Trickovski να συνδυάζεται άψογα με τον Lopes και να πλασάρει ιδανικά.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

AEK (JoseLuisOltra): Piric, Mikel, Tomovic, Trickovski, Pons, Εγγλέζου, Χριστοφόρου (70’ Rosales), Ναούμ (60’ Romo), Altman (95’ Μilicevic), Μάμας (60’ Gustavo), Asante (70’ Lopes).

Oλυμπιακός Λευκωσίας (Γιάννης Πετράκης): Μall, Kartashyan, Bardy (46’ Κυριάκου), Salli (74’ Koroma), Esselink (83’ Μουκτάρης), Dosis, Ευτυχίδης (66’ Slogar), Ιωάννου, Πεχλιβάνης, Hendriks, Nani (46’ Ψύχας).

Παρατηρητής: Παναγιώτης Γερασίμου

Κίτρινες: Tomovic, Nαούμ, Εγγλέζου, Lopes / Nani, Esselink, Ψύχας, Salli, Dosis, Koroma, Iωάννου

Κόκκινες: -

«Είμαι πολύ χαρούμενος για τη νίκη και τους τρεις βαθμούς. Στο σημερινό παιχνίδι δεν χρειαζόταν να φτάσουμε μέχρι εδώ και να υποφέρουμε. Δώσαμε δέκα λεπτά στον αντίπαλο και μας ισοφάρισε. Δώσαμε την ευκαιρία σε μια καλή ομάδα, με ένα καλό προπονητή. Δεν έπρεπε να υποφέρουμε αυτό τον τρόπο. Στα τελευταία λεπτά πιέσαμε, φέραμε την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή, είχαμε τις ευκαιρίες και στο τέλος κερδίσαμε. Πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι σε όλο το 90λεπτο και τις καθυστερήσεις. Πρέπει να βελτιωθούμε για να μην έχουμε ξανά τέτοιο αποτέλεσμα. Για το καλό της ομάδας, αλλά και της υγείας μας», δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής της ΑΕΚ.