EN EL
EN | EL
27 Οκτωβρίου 2022

5η αγωνιστική στον Β’ Όμιλο του Europa League, με την ΑΕΚ να υποδέχεται στο AEK ARENA την Dynamo Kyiv και ισοπαλία 3-3 και κατάφερε να γράψει εκ νέου ιστορία, αφού εξασφάλισε την πρόκριση της στον ενδιάμεσο γύρο του Europa Conference League.

Μετά τα αναγνωριστικά πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, η ΑΕΚ προσπάθησε με υπομονή να φτάσει στο γκολ. Gustavo (6'), Lopes (15') προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί χωρίς επιτυχία και τελικά στο 26ο λεπτό η ΑΕΚ έφτασε στο γκολ, με εκπληκτικό εναέριο βολέ του Altman μετά την μπαλιά του Faraj. Ο Lopes απείλησε στο 44', ωστόσο στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με σουτ του Vanat μέσα από την μεγάλη περιοχή.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, καθώς στο 54ο λεπτό έφτασε στο 2-1, με τον Lopes να σκοράρει με καρφωτή κεφαλιά μετά την πολύ ωραία μπαλιά του Εγγλέζου. Στο 73ο λεπτό η ΑΕΚ έφτασε στο 3-1 και πάλι με σκόρερ τον Altman, ο οποίος δέχθηκε την πάσα του Faraj και με ψύχραιμο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Oι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στο 82ο λεπτό, με τον Garmash να σκοράρει με κεφαλιά. To παιχνίδι δεν τελείωσε εκεί, καθώς στο 92ο λεπτό οι ΟΥκρανοι και πάλι με τον Garmash ισοφάρισαν στο τελικό 3-3.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

AEK (JoseLuisOltra): Piric, Tomovic, Gustavo, Faraj (83’ Χριστοφόρου), Lopes (66’ Mάμας), Milicevic, Rosales (88’ Mikel), Pons, Εγγλέζου, Gyurcso (88’ Ναούμ), Altman (83’ Οlatunji).

DynamoKyiv (MirceaLucescu): Neshcheret, Vivcharenko, Sydorchuk, Kabaiev (65’ Garmash), Shepeliev (83’ Diallo), Vanat (82’ Besedin), Tsygankov, Tymchyk, Zabarnyi, Buyyalskiy (75’ Parris), Syrota.

Διαιτητής: John Beaton (SCO)
Α' Βοηθός Διαιτητής: Daniel McFarlane (SCO)
Β' Βοηθός Διαιτητής: Douglas Potter (SCO)
4ος Διαιτητής: Steven McLean (SCO)
VAR: Jarred Gavan Gillett (AUS)
AVAR: Peter Bankes (ENG)

Κίτρινες: Rosales / Shepeliev, Sydorchuk, Tsygankov, Diallo

Κόκκινες: -

«Είμαι πάρα πολύ χαρούμενος για αυτό που πετύχαμε απόψε. Γράψαμε ιστορία για την ομάδα αλλά και για το νησί μας. Περήφανος για τον κόσμο μας, για την ατμόσφαιρα γιατί αυτή τη στιγμή είναι έξω και πανηγυρίζουν. Ήταν δύσκολο παιχνίδι, με ικανό και ξεχωριστό προπονητή. Αν και υποφέραμε στα τελευταία λεπτά, πήραμε την πρόκριση και τώρα βλέπουμε τον επόμενο αγώνα με την Καρμιώτισσα.
Ο Τricko είναι πολύ σημαντικός για εμάς, όλοι φυσικά είναι. Έχουμε μια πολύ καλή ομάδα, όχι μόνο η εντεκάδα αλλά όλοι οι παίκτες. Το ρόστερ είναι φτιαγμένο από τον Xavi. Για μένα, στην Ευρώπη παίζουμε καταπληκτικά. Με τη Stade Rennais και τη Fenerbahce χάσαμε στο τέλος αλλά παίξαμε πολύ καλό ποδόσφαιρο με ομάδες που έχουν επίσης πολύ καλούς ποδοσφαιριστές. Είναι πολεμιστές όχι απλοί ποδοσφαιριστές! Θέλουν να παίζουν, να πιέζουν σε κάθε παιχνίδι. Το μόνο που έχω να τους πω είναι ένα μεγάλο ευχαριστώ γιατί πάντα παλεύουν. Τώρα θα παίξουμε με το ίδιο σκεπτικό και στο πρωτάθλημα. Έχω εμπιστοσύνη σε όλους μου τους ποδοσφαιριστές. Πρέπει να παρουσιαστούμε ανταγωνιστικοί και στο επόμενο παιχνίδι.
Είναι πολύ σημαντικό για εμένα. Είμαι πολύ χαρούμενος στην Λάρνακα, πολύ οργανωμένο κλαμπ η ΑΕΚ με πολύ καλό υλικό και ιδανικές συνθήκες για να δουλέψει κάποιος. Ήρθα εδώ και δεν γνώριζα ούτε Αγγλικά, ήμουν εκτός της άνετης ζώνης μου. Είμαι πολύ ευχαριστημένος, οι παίκτες μου είναι πάντα οι πρωταγωνιστές. Το σημαντικό είναι να γράφει ιστορία η ομάδα. Έχει φιλοδοξίες η ομάδα και μεγαλώνει. Μπορούσαμε να παρουσιαστούμε καλύτεροι σε κάποια παιχνίδια του πρωταθλήματος. Πολύ ωραία εμπειρία στην Κύπρο, μεγαλώνει η ομάδα και εγώ μαζί της! Θέλω περισσότερα με την ΑΕΚ», δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής της ΑΕΚ.