EN EL
EN | EL
30 Οκτωβρίου 2022

9η αγωνιστική στο πρωτάθλημα, με την ΑΕΚ να υποδέχεται στο AEK ARENA την Καρμιώτισσα και να παίρνει την νίκη με 4-0.

Εκρηκτικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση για την ΑΕΚ, καθώς μόλις στο 25ο δευτερόλεπτο κατάφερε να ανοίξει το σκορ, με τον Altman να σκοράρει με καρφωτή μπαλιά μετά την μπαλιά του Angel. Στην συνέχεια η ΑΕΚ απείλησε με Altman (16') και στο 18ο λεπτό κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της και πάλι με τον Altman, αυτή την φορά με σουτ στην κίνηση μετά την μπαλιά του Casas. Στην συνέχεια και μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους δεν είχαμε άλλη αξιοσημείωτη φάση, με την ΑΕΚ να μην απειλεί, αλλά και να μην επιτρέπει στον αντίπαλο να απειλήσει.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ εξακολουθούσε να διατηρεί τον έλεγχο στην αναμέτρηση και αφού απείλησε με Altman (57’), στην ίδια φάση κέρδισε πέναλτι. Το πέναλτι δόθηκε μετά από παρέμβαση του VAR για χέρι του Μalone και στο 61ο λεπτό ο Ισραηλινός με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έφτασε στο χατ-τρικ και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Αsante (66’), Pons (67’), Milicevic (78’), Romo (82’) είχαν τις επόμενες καλές στιγμές για την ΑΕΚ, μέχρι το 93ο λεπτό όταν ο Gyurcso με υπέροχο διαγώνιο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

AEK (JoseLuisOltra): Piric, Mikel, Casas, Gustavo, Romo, Angel, Milicevic (86’ Ανδρέου), Nαούμ (75’ Lopes), Altman (64’ Faraj), Mάμας (64’ Pons), Asante (75’ Gyurcso).

Καρμιώτισσα (Alyaksandr Khatskevich): Knobloch, Gelustka, Malone (70’ Τζανακάκης), Doumbia (70’ Aνδρονίκου), Coulibaly, El Allouchi, Αβραάμ (84’ Kαλτσάς), Hubocan, Medimorec, Ben Sallam (46’ Podstawski), Zelaya (70’ Duris).

Κόκκινες: -

«Δεν έχω πολλά να πω γιατί είμαι χαρούμενος για το αποτέλεσμα. Πολύ σημαντικό το ότι κρατήσαμε το μηδέν στην άμυνα. Γράψαμε ιστορία την Πέμπτη και ήταν δύσκολο να έρθουμε σ΄αυτό το ματς με τόσες αλλαγές. Ήταν μία πολύ καλή εμφάνιση από τους παίκτες. Όλοι οι παίκτες τα πήγαν πολύ καλά. Επικεντρωνόμαστε στο παιχνίδι με την Stade Rennais και μετά βλέπουμε Ακρίτa.
Πάρα πολύ σημαντικό. Ένα από το κλειδιά του σημερινού αγώνα. Μας έδωσε ασφάλεια, αυτοπεποίθηση. Στο ημίχρονο υπενθύμισα στους παίκτες μου τι έγινε με τον Ολυμπιακό. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν σοβαροί, παίξαμε με τον ίδιο τρόπο. Κάναμε πολύ καλή δουλειά και δεν κάναμε λάθη. Διαθέτουμε την ποιότητα.
Είχε πολύ καλή απόδοση και σήμερα. Δεν είναι μόνο τα γκολ βοήθησε και στην άμυνα. Πιστεύω πολύ στον Άltman. Είμαι πολύ ικανοποιημένος από το σκοράρισμα όλων των παικτών», δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής της ΑΕΚ.