Ο Περιηγητής σας είναι πολύ παλιός με αποτέλεσμα να μην είναι πλήρως συμβατός. Μάθετε περισσότερα.
EN EL
EN | EL
04 Ιανουαρίου 2023

17η αγωνιστική στο πρωτάθλημα, με την ΑΕΚ να αντιμετωπίζει την Πάφος FC στο AEK ARENA και να δίνει συνέχεια στις επιτυχίες, πετυχαίνοντας την 9η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 1-0.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε αρκετά καλά την αναμέτρηση και αφού απείλησε με Olatunji (7', 10'), Gyurcso (13'), και Faraj (14'), τελικά κατάφερε να μετουσιώσει την υπεροχή της σε γκολ, με τον Altman να σκοράρει με μονοκόμματο σουτ μετά το κόρνερ του Gyurcso στο 15ο λεπτό. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με την ΑΕΚ να ελέγχει το παιχνίδι και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα στο σκορ.

Στην επανάληψη το σκηνικό της αναμετρησης δεν διαφοροποιήθηκε ιδιαίτερα με την ΑΕΚ να διαχειρίζεται το προβάδισμα, να εμφανίζεται απειλητική με Gustavo (61’) και το 1-0 να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

AEK (JoseLuisOltra): Piric, Τomovic, Oier (75’ Μάμας), Gustavo, Faraj (92’ Casas), Angel, Milicevic, Rosales, Olatunji (84’ Romo), Gyurcso (84’ Μikel), Altman (92’ Εγγλέζου).

Πάφος FC (Henning Berg): Antosch, Kvida, Semedo (82’ Βetancor), Kane, Jairo, Ikoko, Juninho, Tankovic (40’ Hestad), Valakari (79’ Abdurahimi), Dragomir, Bajric.

Κόκκινες: -

«Πολύ σημαντικό που ξεκινήσαμε το 2023 με νίκη απέναντι σε μία πάρα πολύ καλή ομάδα. Αμυνθήκαμε στο β΄ ημίχρονο, μας έβαλε πίεση ο αντίπαλος. Κάναμε πολύ καλή δουλειά στην άμυνα Οι οπαδοί στήριξαν την ομάδα στις δύσκολες στιγμές που πίεσε ο αντίπαλος. Ηταν πολύ ζεστή η ατμόσφαιρα Πολύ σημαντικοί οι τρεις βαθμοί.
Είμαι χαρούμενος για το ρεκόρ. Εγώ δεν είμαι σημαντικός, σημαντικοί είναι οι παίκτες, ο πρόεδρος, ο τεχνικός διευθυντής. Το πιο σημαντικό είναι η απόδοση των παικτών.
Σέβομαι τον Henning Berg. Μοιρασμένο παιχνίδι. Στο παιχνίδι του α΄ γύρου η Πάφος ήταν καλύτερη και κέρδισε.
Είμαι χαρούμενος για τον Victor. Δεν έπαιζε αρκετά προηγουμένως. Ο Τrickovski δεν μπορούσε να αγωνιστεί, είχε ενοχλήσεις στη μέση. Ο Romo μόνο 10 λεπτά μπορούσε να παίξει, είχε ενοχλήσεις τις τελευταίες μέρες. Ο Rafa Lopes προερχόταν από τραυματισμό. Είχε απίστευτη απόδοση ο Οlatunji. Πολύ καλός παίκτης και χαρακτήρας.», δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής της ΑΕΚ.