EN EL
EN | EL
28 Ιανουαρίου 2023

21η αγωνιστική στο πρωτάθλημα, με την ΑΕΚ να αντιμετωπίζει το ΑΠΟΕΛ στο AEK ARENA και να παίρνει σπουδαία νίκη με 2-1.

Η ΑΕΚ έκανε εκπληκτικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση και μόλις στο 2ο λεπτό κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με κοντινή κεφαλιά του Angel, μετά από μπαλιά του Gyurcso, πρώτη κεφαλιά του Lopes και δεύτερη κεφαλιά-πάσα του Pons. O Pons (9’) είχε την επόμενη καλή στιγμή για την ΑΕΚ, που ανέλαβε και πάλι τα ηνία στο τελευταίο 15λεπτο του πρώτου μέρους, όταν και απείλησε με Faraj (34’) και Lopes (36’).

Στην επανάληψη η ΑΕΚ απείλησε πρώτη με Lopes (55’) και στο 59ο λεπτό έφτασε στο 2-0 με τον Faraj να σκοράρει με μονοκόμματο σουτ μετά την πάσα του Jakolis. Στην συνέχεια η ΑΕΚ προσπάθησε να διαφυλάξει το προβάδισμα δύο τερμάτων, αλλά στο 88ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν με τον Μarqinhos να σκοράρει από κοντά. Ωστόσο στον χρόνο που απέμεινε δεν άλλαξε κάτι, με την ΑΕΚ να διατηρεί το προβάδισμα και τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

AEK (JoseLuisOltra): Piric, Τomovic, Gustavo, Faraj (90’ Μikel), Lopes (79’ Casas), Angel, Milicevic, Rosales, Pons (90’ Romo), Gyurcso (40’ Jakolis), Altman (79’ Oier).

ΑΠΟΕΛ (Vladan Milojevic): Belec, Ferrari, Dvali, Εφραίμ (64’ Μarqinhos), Kvilitaia, Crespo, Susic, Dalcio (79’ Ndongala), Ben (64’ Macheda), Sarfo, Kostadinov.

Κόκκινες: -

«Ευχαριστώ τους οπαδούς μας, έφτιαξαν εκπληκτική ατμόσφαιρα. Πολύ σημαντικό για μας. Μας βοήθησαν. Ευχαριστημένος από την απόδοση της ομάδας μου. Είχαμε την τύχη να προηγηθούμε νωρίς. Σε πολλές στιγμές το ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερο από εμάς, είχε την κατοχή, όχι πολλές ευκαιρίες όμως. Εμείς είχαμε τις περισσότερες ευκαιρίες, με Ράφα Λόπες και Φαράζ. Αυτός είναι ο τρόπος. Τρεις βαθμοί απέναντι στον άμεσο μας αντίπαλο. Ένας πολύ καλός αντίπαλος. Το ΑΠΟΕΛ παίζει πολύ καλά. Ο προπονητής του είναι πολύ σοβαρός και ξέρουν πως να παίξουν. Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Σήμερα και αύριο απολαμβάνουμε τη νίκη μας και από τη Δευτέρα... Καρμιώτισσα.
Όχι, όχι. Σήμερα είμαστε στην 1η θέση, αλλά αυτό αλλάζει. Εμείς βρεθήκαμε στο -7 από την Πάφο πριν από 2 μήνες. Θα έχουμε τα ματς στην Ευρώπη, άλλες ομάδες θα έχουν τα ματς στο κύπελλο. Όχι φαβορί, αλλά βλέπουμε παιχνίδι με παιχνίδι. Πετύχαμε δύο γκολ στο ΑΠΟΕΛ του Μιλόγεβιτς και μόνο εμείς το κάναμε αυτό στο πρωτάθλημα, ο Άρης στο κύπελλο. Το ΑΠΟΕΛ είναι στο ίδιο επίπεδο ίσως και καλύτερο από εμάς. Η Πάφος έχει καλό προπονητή και παίκτες και ο Άρης το ίδιο. Είναι και τα πλέι οφ. Σκεφτόμαστε πάντα το επόμενο παιχνίδι. Σίγουρα δεν είμαστε φαβορί», δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής της ΑΕΚ.