EN EL
EN | EL
06 Μαίου 2023

7η αγωνιστική στα πλέι-οφ του πρωταθλήματος, με την ΑΕΚ να αντιμετωπίζει τον Άρη Λεμεσού στο AEK ARENA και να αναδεικνύεται ισόπαλη 1-1.

Γρήγορος ρυθμός και εναλλασσόμενη υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Η ΑΕΚ είχε πολύ καλή ευκαιρία με τον Gyurcso (24'), ωστόσο στο 40o λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ, με τον Kokorin να σκοράρει για τους φιλοξενούμενους. Η αντίδραση ήταν άμεση, με ανεπανάληπτη ευκαιρία του Trickovski (42'), η οποία πέρασε ανεκμετάλλευτη.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ πίεσε για την ισοφάριση, είχε μεγάλη ευκαιρία με Faraj (54’) και τελικά στο 59ο λεπτό έφτασε στο 1-1, με τον Gyurcso να εκτελεί το φάουλ και τον Kokorin να πετυχαίνει αυτογκόλ. Η επόμενη καλή στιγμή ήταν με Gyurcso (69’), ωστόσο στο 77ο λεπτό η ΑΕΚ έμεινε με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Angel με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 90ο λεπτό έμειναν και οι φιλοξενούμενοι με 10, με τον Πηλέα να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

AEK (JoseLuisOltra): Piric, Tomovic, Gustavo, Trickovski (80’ Gromov), Faraj (86’ Nikolic), Angel, Milicevic, Rosales (86’ Yakolis), Pons, Ναούμ (60’ Lopes), Gyurcso (80’ Casas).

Άρης (Aleksey Shpilevsky): Vana Alves, Πηλέας, Boakye, Gomis (71’ Stepinski), Yago, Mayambela (58’ Bengtssom), Struski (58’ Brown), Brorsson, Szoke (80’ Υablonski), Babicka (80’ Spoljaric), Kokorin.

Κίτρινες: Αngel / Szoke, Brown, Πηλέας

Κόκκινες: Angel (2η κίτρινη) / Πηλέας (2η κίτρινη)

«Δεν είμαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα, είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση και την συμπεριφορά μέσα στο γήπεδο. Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο και δεχθήκαμε το γκολ. Στο 2ο ημίχρονο αξίζαμε περισσότερα. Είμαστε σε μία φάση που όλα μπορούν να συμβούν. Αξίζαμε καλύτερο αποτέλεσμα. Έκανε δύο φοβερές αποκρούσεις ο Vana και ήταν ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου. Πριν από δύο μήνες τέτοια παιχνίδια στην κατάσταση που βρισκόμασταν θα τα κερδίζαμε. Τώρα είμαστε σ' αυτή την φάση που δεν μπορούμε να κερδίσουμε γιατί δεν έχουμε την αυτοπεποίθηση και την τύχη. Χάσαμε την ευκαιρία να κερδίσουμε και να βάλουμε πίεση τον αντίπαλο. Θα στοχεύσουμε την νίκη στα τρία τελευταία παιχνίδια, τουλάχιστον να εξασφαλίσουμε την Ευρώπη και ποτέ δεν ξέρεις.
Πιθανόν. Ειλικρινά δεν γνωρίζω. Τα Play-Offs δεν εξελίχθηκαν καλά για εμάς. Δεν ήμασταν ανταγωνιστικοί στα περισσότερα παιχνίδια Σήμερα ναι ήμασταν ανταγωνιστικοί. Όταν δεν είσαι τόσο ανταγωνιστικός χάνεις την αυτοπεποίθηση. Το βλέπω και στην πράξη, είναι δύσκολο να πάρουμε νίκες. Σήμερα παίζαμε με μία ομάδα με πολύ καλούς παίκτες που είναι πιο φρέσκοι απ' εμάς. Δεν είμαστε μηχανές, έχουν επηρεάσει πολλά πράγματα όπως οι τραυματισμοί και το ντεφορμάρισμα. Σήμερα όμως αξίζαμε περισσότερα. Στην άμυνα ήμασταν αρκετά καλοί, δεν επιτρέψαμε στον αντίπαλο να βγάλει πολλές φάσεις. Εκεί που ήμασταν καλύτεροι ήρθε η αποβολή. Όλες οι λεπτομέρειες βλέπουμε πως είναι εναντίων μας, είναι για τον αντίπαλο. Ξέρω ότι ο κόσμος δεν θέλει να ακούει απαντήσεις. Αυτό που θέλει είναι η ομάδα να κερδίζει αλλά δυστυχώς αυτό είναι το ποδόσφαιρο, έχουμε να ανταγωνιστούμε πάρα πολύ καλούς αντίπαλους», δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής της ΑΕΚ.