EN EL
EN | EL
28 Αυγούστου 2023

2η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με την ΑΕΚ να αντιμετωπίζει τον Εθνικό Άχνας στο ΑΕΚ ΑRENA και να αναδεικνύεται ισόπαλη 5-5.

Πολύ κακό το ξεκίνημα της αναμέτρησης για την ΑΕΚ, καθώς μόλις στο 6ο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο τέρματα, με τον Μάριο Ηλία να σκοράρει δύο φορές μέσα σε δύο λεπτά (4’, 6’), την πρώτη με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στο 16ο λεπτό η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει σε 1-2, με τον Sol να σκοράρει με κοντινή κεφαλιά μετά την μπαλιά του Faraj, ωστόσο στο 22ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αποκτήσουν και πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων με γκολ του Lipski. Ο Sol με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι μείωσε σε 2-3 στο 27ο λεπτό, πέναλτι που υποδείχθηκε μετά το χέρι του Iriondo και στο 30ο λεπτό ο Trickovski με κεφαλιά μετά από μπαλιά του Facundo ισοφάρισε σε 3-3. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους ο Sol χτύπησε ξανά και με εξαιρετική κεφαλιά μετά από μπαλιά του Faraj έκανε το 4-3 και έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στην ΑΕΚ. Ωστόσο στο 45+3΄ και πάλι με τον Μάριο Ηλία οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 4-4.

Στην επανάληψη το σκηνικό της αναμέτρησης διαφοροποιήθηκε, με την ΑΕΚ να απειλεί πρώτη με δύο μεγάλες φάσεις του Gyurcso (47’, 50’), στην συνέχεια να έχει καλές στιγμές με Gustavo (58’), Pons (66’) και τελικά στο 73ο λεπτό έφτασε στο 5-4, με τον Sol να φτάνει σε… καρέ, με γυριστό σουτ μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή των φιλοξενουμένων. Ωστόσο στο 86ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και πάλι να ισοφαρίσουν με τον Lomotey. Mε την συμπλήρωση του 90λεπτου ο Angel κατάφερε να σκοράρει με σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ του Sol.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

AEK (JoseLuisOltra): Piric, Tomovic (46’ Milicevic), Sol, Trickovski (85’ Casas), Faraj (85’ Kaptoum), Angel, Pons, Roberge, Facundo, Gyurcso (65’ Gama), Mάμας (55’ Gustavo).

EθνικόςΆχνας (Αngel Lopez): Markovic, Ιriondo, Περατικός, Lipski (51’ Spirovski), Πεχλιβάνης (51’ Ristevski), Lomotey, Cabrera, Μάριος Ηλία (65’ Ιωάννου), Drazic (62’ Kωνσταντίνος Ηλία). Φιάκας, Aksentijevic.

Κόκκινες: -

«Είναι δύσκολο να εξηγήσω ένα τέτοιο ματς και μια τέτοια απόδοση. Δεχθήκαμε 5 γκολ. Θα πρέπει να δουλέψουμε. Το πιο σημαντικό είναι να μη δεχόμαστε με τέτοια ευκολία γκολ. Όταν δέχεσαι 5 γκολ είναι πολύ δύσκολο να κερδίσεις. Πρέπει να αλλάξουμε πολλά. Ο υπεύθυνος είμαι εγώ, ο προπονητής. Δεχθήκαμε γκολ με πέναλτι, από κόρνερ, από πλάγιο, και δύο φορές που χάσαμε την κατοχή της μπάλας. Έπρεπε να λάβουμε αποφάσεις σε ότι αφορά τις αλλαγές στο αρχικό σχήμα και πριν αλλά και κατά τη διάρκεια του αγώνα.
Δεν ξέρω και αν ήξερα θα ήταν το πρώτο που θα άλλαζα. Στο Ισραήλ είχαμε πολύ καλή παρουσία και θυμίσαμε την περσινή σεζόν. Στο πρώτο του πρωταθλήματος δεν είχαμε πάθος ούτε ενέργεια. Απόψε ναι είναι αυτό το αποτέλεσμα όμως πετύχαμε πέντε γκολ και ήμασταν καλύτεροι σε κάποια σημεία. Δεν ξεκινήσαμε καλά το ματς... Το πρόβλημα στο ματς είναι ότι δεν αμυνθήκαμε καλά ειδικά στις στατικές φάσεις. Πρέπει να αλλάξουμε πολλά αλλιώς θα υποφέρουμε. Κανείς δεν το θέλει αυτό, ούτε ο κόσμος ούτε η διοίκηση. Ανασταλτικά η εικόνα μας δεν είναι αυτή που πρέπει. Πέρσι ήμασταν πολεμιστές στο γήπεδο, κάτι τέτοιο όμως δεν το βλέπουμε μέχρι στιγμής», δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής της ΑΕΚ.