EN EL
EN | EL
16 Σεπτεμβρίου 2023

4η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με την ΑΕΚ να αντιμετωπίζει τον Οθέλλο Αθηαίνου στο AEK ARENA και να παίρνει την νίκη με 3-2.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για την ΑΕΚ, που αφού απείλησε αρχικά με τον Pons, στο 11ο λεπτό κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Sol να δέχεται την μπαλιά του Μilicevic και με ψύχραιμο πλασέ να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα. H επόμενη καλή στιγμή για την ΑΕΚ Faraj (25’), ωστόσο ένα λεπτό μετά (26’) οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Garcia. O Santos απείλησε στο 29’ και στο 38’ η ΑΕΚ πήρε και πάλι το προβάδισμα, με τον Trickovski να σκοράρει με κοντινό σουτ. Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Sol με σουτ στην κίνηση μετά το κόρνερ του Gustavo ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ έφτασε κοντά στο 4ο γκολ, όμως το μακρινό σουτ του Milicevic σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. To γκολ το πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι, με τον Sangare (59’) και μείωσαν σε 3-2. Στην συνέχεια δεν καταγράφηκε άλλη μεγάλη φάση για την ΑΕΚ, μέχρι τις καθυστερήσεις όταν το σουτ του Gyurcso στο οριζόντιο δοκάρι (94’) και το σουτ του Diounkou (96’) πέρασε έξω.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

AEK (JoseLuisOltra): Piric, Tomovic, Gustavo (85’ Κaptoum), Sol, Trickovski (62’ Diemers), Faraj (85’ Diounkou), Angel (71’ Gagliolo), Milicevic, Pons, Santos (62’ Gyurcso), Sanchez.

ΟθέλλοςΑθηαίνου (ΑλέξηςΓαρπόζης): Taudul, Σταμούλης, Jansen, Nardini (79’ Popescu), Ramos (69’ Oueslati), Χριστόδουλου, Brambilla, Sangare (86’ Limbombe), Garcia, Zunzarren (46’ Corinus), Mamadou.

Κόκκινες: -

«Το πιο σημαντικό πράγμα στο ποδόσφαιρο είναι η νίκη και αυτό πήραμε σήμερα. Πρέπει να αναλύσουμε. Στο πρώτο μέρους φτιάξαμε φάσεις και πετύχαμε γκολ. Δεχόμαστε με μεγάλη ευκολία γκολ. Πρέπει να είμαστε πιο συγκεντρωμένοι στην άμυνα. Δεν μπορείς να κερδίζεις κάθε φορά όταν χρειάζεσαι να πετύχει τρία γκολ. Έχουμε σίγουρα περισσότερες επιλογές για την ενδεκάδα. Είμαι ικανοποιημένος από τη νίκη γιατί σου επιτρέπει να φτιάξεις κάποια πράγματα. Εύκολα λάθη στην κατοχή της μπάλας. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 3-1 και είπα στους παίκτες μου πως δεν τελείωσε κάτι. Κάναμε λάθη στην άμυνα και επιτρέψαμε στον αντίπαλο να έχει ευκαιρίες. Πρέπει να βελτιωθούμε αρκετά. Να συνεχίσουμε με νίκες. Αν παρουσιαζόμαστε έτσι θα έχουμε προβλήματα», δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής μας», δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής της ΑΕΚ.