EN EL
EN | EL
30 Σεπτεμβρίου 2023

6η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με την ΑΕΚ να αντιμετωπίζει την Νέα Σαλαμίνα στο AEK ARENA και να αναδεικνύεται ισόπαλη 1-1.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με ιδανικό για την ΑΕΚ τρόπο, καθώς στο 4ο λεπτό μπήκε σε θέση οδηγού στο παιχνίδι, μετά την καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Diemers. Στο 12ο λεπτό η ΑΕΚ άγγιξε το δεύτερο γκολ, ωστόσο το σουτ του Tongya σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι. H επόμενη καλή στιγμή για την ΑΕΚ στο πρώτο μέρος ήταν με τους Faraj (25’), για να έρθει κόντρα στην ροή του αγώνα η ισοφάριση για τους φιλοξενούμενους με την κεφαλιά του Diakite μετά από κόρνερ. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν καταγράφηκε άλλη μεγάλη φάση μπροστά από τις δύο εστίες.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ πίεσε την αντίπαλο προκειμένου να φτάσει στο δεύτερο γκολ. Στο 52ο λεπτό ο Bejarano κατέβασε με το χέρι μέσα στην μεγάλη περιοχή, με την ΑΕΚ να βρίσκεται διαρκώς στην επίθεση, να έχει τις ευκαιρίες με Angel (56’), Tongya (62’), Pons (79’), Αngel (90'), Diemers (98'), χωρίς όμως να τα καταφέρνει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

AEK (JoseLuisOltra): Piric, Diounkou, Gagliolo (74’ Κατελάρης), Tongya, Sol (98' Lopes), Faraj (74’ Santos), Angel, Milicevic (46’ Tomovic), Pons, Kaptoum (93' Trickovski), Diemers.

NέαΣαλαμίνα (XριστοδούλουΧριστοδούλου): Μελίσσας, Σεργίου, Datkovic (85' Bίκτωρος), Narsingh (65’ Kone), Durmishaj (72’ Fernandez), Bejarano (72’ Κατσιάρης), Carlitos, Παπαγεωργίου (46’ Miguelito), Dorregaray, Leuko, Diakite.

Κόκκινες: -Θεατές: 2429

«Σήμερα είμαι θυμωμένος και απογοητευμένος από το αποτέλεσμα όχι από την εμφάνιση. Η ομάδα έπαιξε πολύ καλά, προσπάθησε πάρα πολύ. Ήμασταν η μοναδική ομάδα που προσπαθούσε. Απίστευτο που δεν κερδίσαμε, απίστευτο και που δεχθήκαμε γκολ χωρίς να έχει άλλη τελική στην εστία ο αντίπαλος. Πρέπει να αμυνόμαστε καλύτερα στα κόρνερ αλλά σήμερα αμυντικά ήμασταν καλύτεροι. Δεν δημιούργησε κάποια φάση η Σαλαμίνα, ενώ εμείς δημιουργήσαμε πολλές. Σήμερα κάναμε ένα μικρό βήμα στην εικόνα που πρέπει να παρουσιάζουμε. Πρέπει να ψάξουμε τη νίκη.
Είναι προφανές ότι έχουμε πρόβλημα στην άμυνα, το λένε και οι αριθμοί αυτό. Μόνο σε ένα ματς δεν δεχθήκαμε γκολ. Σήμερα όμως δεν είχαμε πρόβλημα στην άμυνα. Δεχτήκαμε γκολ από μια στατική φάση. Πρέπει να βελτιωθούμε και να παίζουμε υπεύθυνα σε κάθε παιχνίδι.
Δεν θέλω να τοποθετηθώ γιατί δεν έχω ξεκάθαρη εικόνα. Είναι από τις λίγες φορές που καλεί τον διαιτητή το VAR και δεν αλλάζει την απόφασή του. Είναι πολλά τα κριτήρια για τέτοιες αποφάσεις, δεν ήμουν κοντά. Αν κερδίζαμε το πέναλτι πιθανόν να κερδίζαμε και να ήμασταν όλοι χαρούμενοι. Είμαι ψύχραιμος γιατί πιστεύω πολύ στην ομάδα μου. Πρέπει να κερδίσουμε το επόμενο παιχνίδι», δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής της ΑΕΚ.