EN EL
EN | EL
01 Νοεμβρίου 2023

Για την 1η Φάση του Κυπέλλου η ΑΕΚ αντιμετώπισε τον ΠΟ Αχυρώνα Ονήσιλο και μετά την νίκη της με 3-2 εξασφάλισε την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει τον πλήρη έλεγχο και αφού απείλησε αρχικά με τον Gyurcso (5'), στο 7ο λεπτό κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ μετά το γύρισμα του Santos και με τον Trickovski να σκοράρει από πολύ κοντά. Στο 10ο λεπτό η μπάλα κατέληξε στα δίκτυα μετά από αυτογκόλ σε προσπάθεια του Παπαγεωργίου, όμως το γκολ ακυρώθηκε για χέρι προηγουμένως του Lopes. Gagliolo (15') και Lopes (43') είχαν τις επόμενες καλές στιγμές και στο 44ο λεπτό η ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματα της, με τον Lopes να σκοράρει με καρφωτή κεφαλιά μετά την μπαλιά του Santos.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σκοράρουν με τον Θωμά και να μειώσουν σε 2-1 στο 53ο λεπτό, με τον Gyurcso στο 57ο λεπτό να δίνει και πάλι προβαδισμα δύο τερμάτων στην ΑΕΚ, με απευθείας εκτέλεση φάουλ. O Gama (71', 80', 89) είχε τις επόμενες καλές στιγμές για την ΑΕΚ, με το 3-1 ωστόσο να μην είναι το τελικό αποτέλεσμα, καθώς οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 3-2 στο 92'.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

AEK (Jose Luis Oltra): Herrerin, Gagliolo, Trickovski, Lopes (72' Gustavo), Milicevic, Pons (46' Gama), Santos, Sanchez (46' Λαός), Καψής, Gyurcso (72' Faraj), Μάμας (79' Κaptoum).

ΠΟ Αχυρώνας Ονήσιλος (Daniel Pranjic): Juric, Κωνσταντίνου, Παναγίδης (60' Λεμέσιος), Pereira, Nincevic, Καϊσερλίδης, Θεοδοσίου (46' Θωμά), Νικολάου (46' Dos Santos), Χατζηκωνσταντή, Κούτσακος (60' Κουσιάππα), Παπαγεωργίου (60' Γιάκος).

Διαιτητής: Ανδρέας Τσαμπαλάς
Α' Βοηθός Διαιτητής: Ιωάννης Λαζάρου
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ηράκλης Κωμοδρόμος
4ος Διαιτητής: Θωμάς Χατζηβασιλείου
VAR: Ροβέρτος Κώστα
AVAR: Ξένια Ηροδότου