EN EL
EN | EL
08 Ιανουαρίου 2024

18η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με την ΑΕΚ να αντιμετωπίζει την ΑΕΖ Ζακακίου στο AEK ARENA και να παίρνει την νίκη με 2-0.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε αρκετά δυνατά, ανέλαβε από το ξεκίνημα την πρωτοβουλία των κινήσεων και έψαξε το γκολ, με τους Pons (6'), Diemers (15', 22'), Tongya (16'), Gama (18'), Sol (30') να έχουν καλές στιγμές. To γκολ τελικά ήρθε στο 32ο λεπτό, με τον Lopes να σκοράρει με κεφαλιά μετά την μπαλιά του Diemers. Στο 42ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, με τον Sarfo να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ η ΑΕΚ απείλησε με Gama (45’) και είχε δοκάρι με τον Lopes (45+3’)

Στην επανάληψη η ΑΕΚ συνέχισε να διατηρεί τον έλεγχο και απείλησε με Pons (51’), Lopes (57’) και στο 64ο λεπτό κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της, με τον Sol να σκοράρει με κοντινή προβολή μετά την παράλληλη μπαλιά του Faraj. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με την ΑΕΚ να έχει τις επόμενες καλές στιγμές με Sol (76') και Faraj (85, 89'').

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

AEK (Ran Ben Shimon): Piric, Diounkou (72’ Sanchez), Tomovic, Gustavo, Tongya (55’ Gyurcso), Sol, Lopes (76’ Μάμας), Milicevic, Gama (55’ Faraj), Pons, Diemers (72’ Kaptoum).

AEZ (Λιάσος Λουκά): Milosavljevic, Παστελλής, Yandal, Αντωνίου, Sarfo, Slogar (78' Castro), Delmiro, Reynolds, Eλευθερίου (58’ K. Aντωνίου), Χατζηβασίλης (46; Valdy), Diguiny (62’ Yusuf).

Θεατές: 1992

«Πολύ καλό παιχνίδι και πολύ ικανοποιημένος από τη νίκη. Το παιχνίδι ήταν δεν ήταν τόσο πειθαρχημένο στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ στο πρώτο ήταν πιο ισορροπημένο, χρειαζόμασταν ψυχολογία μετά την ισοπαλία με τον Οθέλλο. Πολύ σημαντικό που κερδίσαμε, το χρειαζόμασταν. Θα αλλάξουμε αυτά που πρέπει για να επανέλθουμε στα επόμενα νικηφόρα αποτελέσματα. Είναι ένας περίπλοκος μήνας με πολλά συνεχόμενα παιχνίδια. Από τώρα σκεφτόμαστε το παιχνίδι με τη Νέα Σαλαμίνα.
Είμαι πολύ ικανοποιημένος. Όπως είπα, το δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν τόσο πειθαρχημένο. Η νίκη είναι το πιο σημαντικό σήμερα μετά την ισοπαλία, αντιδράσαμε και αυτό κρατάμε. Βελτιωνόμαστε και βλέπουμε μπροστά, πιστεύω στην ομάδα μου και θα γίνουμε ακόμα πιο δυνατοί», δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής της ΑΕΚ.