EN EL
EN | EL
22 Δεκεμβρίου 2023

16η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με την ΑΕΚ να αντιμετωπίζει την Δόξα στο AEK ARENA και να παίρνει την νίκη με 2-1.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για την ΑΕΚ , καθώς στο 10ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ, μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Nabi. Το πέναλτι κέρδισε ο Skoglund. Η ΑΕΚ πίεσε για την ισοφάριση, απείλησε με Sanchez (13'), Tomovic (14'), Gama (29'), Trickovski (33', 37'), Gyurcso (38'), χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη δεν διαφοροποιήθηκε ιδιαίτερα το σκηνικό της αναμέτρησης, με την ΑΕΚ να εξακολουθεί να πιέζει και να φτάσει στην ισοφάριση στο 60ο λεπτό, με τον Gama να κάνει το πλασέ μετά την μπαλιά του Roberge. Στην συνέχεια η ομάδα μας είχε καλές στιγμές με Trickovski (69'), Gama (78') και τελικά έφτασε στο γκολ, με τον Trickovski να λυτρώνει ΑΕΚ μας στο 82ο λεπτό. O Tongya (87') είχε την τελευταία καλή στιγμή για την ΑΕΚ .

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

AEK (Ran Ben Shimon): Piric, Diounkou, Tomovic, Trickovski, Faraj (67' Santos), Gama (79' Μάμας), Pons, Roberge, Sanchez (57' Tongya), Gyurcso, Diemers.

Δόξα (Γιώργος Πετράκης): Shishkovski, Fofana (46' Χ. Κυριάκου), Trujic (86' Sadik), Trajchevski (57' Djedje, Nabi (78' Musa), Skoglund (46' Στυλιανού), Velkovski, Αντωνιάδης, Ε. Κυριάκου, Puric, Asante.

Θεατές: 2142

«Πρέπει να βρούμε τις λύσεις με ομάδες που αμύνονται, για τη διάσπαση της άμυνας τους και αυτή είναι δική μου δουλειά. Για μένα το πιο σημαντικό είναι ο χαρακτήρας που βγάλαμε, το DNA του νικητή. Μετά το γκολ που δεχθήκαμε έγινε πιο δύσκολο το έργο μας αλλά διατηρήσαμε τον έλεγχο. Δεν μας πήρε από κάτω. Από αυτή την άποψη ήταν εξαιρετικό, γιατί βγάλαμε χαρακτήρα. Ήταν παιχνίδι με πολλά θετικά κι όχι αρνητικά από την άποψη του χαρακτήρα. Θέλω να σταθώ ιδιαίτερα σε δύο παίκτες. Ο Roberge έκανε εξαιρετικό παιχνίδι μετά από μία δύσκολη βδομάδα που είχε και στον Ιvan για την εξαιρετική προσπάθεια που έκανε στο παιχνίδι. Έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου. Το θέμα είναι να βρίσκουμε τις λύσεις γιατί είναι μέσα στο παιχνίδι τα προβλήματα. Στο ποδόσφαιρο ο δυνατός είναι αυτός που προσαρμόζεται στις απουσίες», δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής της ΑΕΚ .