EN EL
EN | EL
25 Μαρτίου 2024

Η Εθνική μας ομάδα έχασε με 1-0 από τη Σερβία σε φιλικό αγώνα που έγινε στο ΑΕΚ Αρένα.

Ο Μιλίνκοβιτς Σάβιτς στο 7ο λεπτό με κοντινό πλασέ πέτυχε το μοναδικό τέρμα του αγώνα ενώ στο 11' ο Ζόελ Μολ απέκρουσε πέναλτι του Μίτροβιτς. Ήταν ο δεύτερος συνεχόμενος αγώνας στον οποίο ο Μολ απέκρουσε πέναλτι.

Το τελικό αποτέλεσμα αδικεί την προσπάθεια των διεθνών μας οι οποίοι, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν σαφώς καλύτεροι από τον αντίπαλο και έχασαν κλασσικές ευκαιρίες για να πετύχουμε τουλάχιστον ένα τέρμα.

Αποκορύφωμα, δοκάρι του Πίττα στο 64' με σουτ έξω από την περιοχή μετά από όμορφο συνδυασμό με τον Κορρέια στην εξέλιξη της φάσης να μην προλαβαίνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά. Μεγάλη χαμένη ευκαιρία και από τον Πηλέα στο 90' με το Σέρβο τερματοφύλακα να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ κοντινό δυνατό σουτ.

Κύπρος: Μολ, Καρώ (6' Κυπριανού), Γκόγκιτς, Λαϊφης, Ανδρέου (46' Σπόλιαριτς), Κυριάκου (89' Πηλέας), Κούσουλος (74' Αρτυματάς), Κορρέια, Λοϊζου, Πίττας (89' Κακουλλής), Χαραλάμπους (83' Χρυσοστόμου).