EN EL
EN | EL
31 Μαρτίου 2024

5η αγωνιστική στην Β΄ Φάση του πρωταθλήματος, με την AEK να αντιμετωπίζει το ΑΠΟΕΛ στο AEK ARENA και να χάνει με 1-2.

Η AEK ξεκίνησε αρκετά καλά την αναμέτρηση, ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και αφού απείλησε αρχικά με τον Angel (3'), στο 9ο λεπτό κατάφερε να μπει σε θέση οδηγού στην αναμέτρηση, με τον Tongya να σκοράρει με σουτ εκτός περιοχής. Στην συνέχεια η AEK απείλησε με Tongya (16'), Faraj (19'), με το 1-0 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνίδιου δεν άλλαξε, με την AEK να έχει την πρώτη της καλή στιγμή με τον Diemers (56') και στην συνέχεια με Angel (59'), Tongya (73'), με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσα, με τον Tomane να σκοράρει με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ. Στην συνέχεια AEK προσπάθησε για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα, απείλησε με Pons (81'), αλλά δέχθηκε και δεύτερο γκολ, με τον Ndongala να σκοράρει με κοντινή κεφαλιά (83'). Sol (86', 89') και Roberge (93') είχαν τις τελευταίες καλές στιγμές στην αναμέτρηση.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

AEK (Ran Ben Shimon): Piric, Diounkou (83' Ναούμ), Gustavo, Tongya, Faraj (68' Gama), Lopes (68' Sol), Angel, Milicevic, Pons (87' Τrickovski), Roberge, Diemers (80' Santos).

ΑΠΟΕΛ (Ricardo Sa Pinto): Belec, Petrovic, Dvali, Jefte, Villafanez (46' Δώνης), Chebake, Dalcio, Tomane (84' Σατσιάς), Marqinhos (63' Mehri), Kostadinov (71' Kvilitaia), Ndongala (84' Susic).

Θεατές: 5204

«Δεν θα ψάξουμε για δικαιολογίες. Το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήταν άνετο για εμάς. Κάναμε πάρα πολύ καλά πράγματα, αλλά τέτοιου είδους παιχνίδια κρίνονται στις λεπτομέρειες. Σίγουρα θα υποφέρουμε μετά από μια τέτοια ήττα. Πρέπει να κοιτάξουμε την επόμενη μας πρόκληση. Πρέπει να αφήσουμε πίσω μας το αποτέλεσμα να σηκώσουμε κεφάλι και να κερδίσουμε όλους τους αγώνες που απομένουν», δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής της ΑΕΚ.